Uchwała Nr XXIV/144/05
UCHWAŁA Nr XXIV/144/05
RADY GMINY RUTKA - TARTAK
z dnia 29 grudnia 2005 r.
w sprawie zatwierdzenia Regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków
na terenie gminy Rutka-Tartak
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym
(Dz. U z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 214, poz. 1806, z 2003 r. Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz. 1568, z 2004 r. Nr 102, poz. 1055, Nr 116, poz. 1203, Nr 167, poz. 1759, z 2005r.,Nr 172, poz. 1441, Nr 175, poz. 1457) oraz art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków ( Dz. U. Nr 72, poz. 747, z 2002 r. Nr 113, poz. 984, z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr 173, poz. 1808, z 2005 r. Nr 85, poz. 729, i Nr 130, poz. 1087 ) uchwala się co następuje:
§ l. Na wniosek Przedsiębiorstwa Remontowo-Budowlanego „GRES” W. Kamiński i
J. Brzozowski Spółka jawna , ul. Minkiewicza 8 , 16-400 Suwałki zatwierdza się Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Rutka-Tartak.
§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia opublikowania w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.
Zastępca Przewodniczącego Rady
Stanisław Popławski
REGULAMIN DOSTARCZANIA WODY I ODPROWADZANIA ŚCIEKÓW
W PRZEDSIĘBIORSTWIE REMONTOWO-BUDOWLANYM „GRES” W.KAMIŃSKI I J. BRZOZOWSKI SP.J.
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§ 1
Celem niniejszego regulaminu jest :
1. określenie praw i obowiązków Przedsiębiorstwa Remontowo – Budowlanego „GRES” W. Kamiński i J. Brzozowski Spółka Jawna funkcjonującego na terenie gminy Rutka –Tartak jako przedsiębiorstwo wodociągowo – kanalizacyjne, oraz odbiorców usług wodociągowo – kanalizacyjnych świadczonych przez to przedsiębiorstwo, wynikających z ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Nr 85, poz. 729) oraz przepisów wykonawczych do tej ustawy,
2. ustanowienie warunków przyłączenia do sieci, zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy,
3. udostępnienie wszystkim potencjalnym odbiorcom usług, informacji o możliwościach dostępu i warunkach przyłączenia do sieci,
4. udostępnienia istniejącym i przyszłym odbiorcom informacji na temat wzajemnych praw i obowiązków przedsiębiorstwa wodociągowo – kanalizacyjnego i odbiorców usług.
Rozdział II
Minimalny poziom usług świadczonych przez przedsiębiorstwo wodociągowo – kanalizacyjne
§ 2
Przedsiębiorstwo wodociągowo – kanalizacyjne, zgodnie z przepisami ustawy, ma obowiązek zapewnić :
1. dostarczanie w sposób ciągły wody do nieruchomości odbiorcy zgodnie z warunkami technicznymi przyłączenia i na zasadach określonych w obowiązujących przepisach o jakości badanej na wylocie za wodomierzem przed zaworem głównym odpowiadającej wymogom wynikającym z obowiązujących przepisów oraz odbieranie w sposób ciągły ścieków z nieruchomości dostawcy zgodnie z warunkami technicznymi przyłączenia i na zasadach określonych w obowiązujących przepisach,
2. spełnienie wymagań w zakresie jakości usług wodociągowo-kanalizacyjnych, określonych w zezwoleniu na prowadzenie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków,
3. spełnienie warunków wprowadzania ograniczeń dostarczania wody w przypadku wystąpienia jej niedoboru, określonych w zezwoleniu, o którym mowa w punkcie 2.
§ 3
Odbiorcy usług zobowiązani są do korzystania z zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w sposób zgodny z przepisami ustawy i nie powodujący pogorszenia jakości usług świadczonych przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne oraz nie utrudniający działalności przedsiębiorstwa, w szczególności do :
1. utrzymaniu właściwego stanu technicznego należących do niego instalacji wodociągowych,
2. nie dokonywania zmian stanu instalacji należących do dostawcy,
3. chronienia wodomierza i rurociągów przed uszkodzeniem, zamarznięciem, zaborem,
4. udostępnienie osobie reprezentującej przedsiębiorstwo wodociągowo – kanalizacyjne, po okazaniu legitymacji służbowej i pisemnego upoważnienia, wstępu na teren nieruchomości lub do obiektu budowlanego w celu :
· zainstalowania lub demontażu wodomierza głównego,
· przeprowadzenia kontroli urządzenia pomiarowego, wodomierza głównego lub wodomierzy zainstalowanych przy punktach czerpalnych i dokonania odczytu ich wskazań oraz dokonania badań pomiarów,
· przeprowadzenia przeglądów i napraw urządzeń posiadanych przez to przedsiębiorstwo,
· sprawdzenia ilości i jakości ścieków wprowadzanych do sieci,
· odcięcia przyłącza wodociągowego lub przyłącza kanalizacyjnego lub założenia plomb na zamkniętych zaworach odcinających dostarczanie wody do lokalu,
· usunięcia awarii przyłącza wodociągowego lub przyłącza kanalizacyjnego.
5. zapewnienia dostawcy możliwości wykonania niezbędnych napraw przyłączy i wodomierza,
6. pokrycia kosztów naprawy wodomierza i przyłączy powstałych w wyniku nie zabezpieczenia ich przed uszkodzeniem lub zamarznięciem,
7. niezwłocznego zawiadomienia dostawcy o uszkodzeniu plomby lub wodomierza.
Rozdział III
Szczegółowe warunki i tryb zawierania umów z odbiorcami usług
§ 4
Szczegółowe warunki i tryb zawierania umów o zaopatrzenie w wodę o odprowadzanie ścieków określają przepisy art. 6 ustawy.
§ 5
Dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków odbywa się na podstawie pisemnej umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków zawartej między przedsiębiorstwem wodociągowo – kanalizacyjnym a odbiorcą usług.
§ 6
Umowa, jest zawierana na podstawie pisemnego wniosku z osobą która posiada tytuł prawny do korzystania z nieruchomości, do której ma być dostarczana woda lub z której mają być odprowadzane ścieki albo z osobą, która korzysta z nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym.
§ 7
1. Umowa zostaje zawarta na czas nieokreślony.
2. W przypadku zmiany właściciela (użytkownika) nieruchomości odbiorca usług zobowiązany jest do natychmiastowego powiadomienia o tym fakcie przedsiębiorstwa wodociągowo – kanalizacyjnego.
3. Umowa może być rozwiązana przez odbiorcę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia.
4. Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne może zamknąć przyłącze kanalizacyjne jeżeli :
a) przyłącze kanalizacyjne zostało wykonane niezgodnie z przepisami prawa,
b) dostawca ścieków nie uiścił opłat za dwa okresy obrachunkowe następujące po dniu otrzymania upomnienia w sprawie uregulowania zaległej opłaty,
c) jakość wprowadzanych ścieków nie spełnia wymogów określonych w przepisach prawa lub stwierdzono celowe pominięcie lub uszkodzenie urządzenia pomiarowego.
§ 8
Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkiem wielolokalowym lub budynkami wielolokalowymi, umowa o zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków jest zawierana z ich właścicielem lub z zarządcą.
§ 9
Na wniosek właściciela lub zarządcy budynku wielolokalowego przedsiębiorstwo wodociągowo – kanalizacyjne zawiera umowy z korzystającymi z lokali osobami jeżeli :
1. we wszystkich lokalach są zainstalowane wodomierze w sposób uzgodniony z przedsiębiorstwem wodociągowo – kanalizacyjnym,
2. zainstalowane wodomierze spełniają wymagania Polskich Norm oraz wymagania uzgodnione z przedsiębiorstwem wodociągowo – kanalizacyjnym odnośnie ich typu,
3. możliwy jest odczyt wskazań wodomierzy,
4. wnioskodawca i przedsiębiorstwo wodociągowo – kanalizacyjne ustali sposób rozliczeń różnicy wskazań między wodomierzem głównym a wodomierzami zainstalowanymi w poszczególnych lokalach oraz zasady ich utrzymania,
5. możliwe jest przerwanie dostarczania wody do lokalu bez zakłóceń dostaw wody w pozostałych lokalach.
§ 10
Treść umowy o zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków nie może ograniczać praw i obowiązków stron, wynikających z przepisów ustawy, z przepisów wykonawczych do ustawy oraz niniejszego regulaminu.
§ 11
W przypadku zmiany odbiorcy usług, następuje wygaśnięcie umowy zawartej z dotychczasowym odbiorcą.
Rozdział IV
Sposób rozliczeń w oparciu o ceny i stawki opłat ustalone w taryfach
§ 12
Rozliczenie należności za świadczone usługi zaopatrzenia w wodę następuje wg. poniższych zasad :
1. Ilość pobranej wody ustala się ma podstawie wskazań wodomierza odczytywanych jeden raz na kwartał, lub raz w miesiącu.
2. w razie braku wodomierza, w ilości ustalonej wg. norm zużycia.
3. w razie niesprawności wodomierza powstałych samoczynnie, ilość pobranej wody ustala się w ilości równej średniemu zużyciu w ciągu trzech poprzednich miesiącach lub wg. norm zużycia.
4. w razie stwierdzenia zerwania plomby na wodomierzu, jego uszkodzeniu (mechanicznego, zamarznięcia, itp.) lub zaboru zawinionego przez odbiorcę, ilość pobranej wody ustala się w ilości, która mogłaby przepłynąć pełnym przekrojem rury wodociągowej w okresie od ostatniego odczytu wodomierza.
5. w przypadku stwierdzenia zerwania plomby odbiorca poniesie całkowity koszt ponownego oplombowania wodomierza.
Rozliczenie należności za świadczone usługi odprowadzania ścieków następuje według wskazań przepływomierza zainstalowanego na przyłączu odprowadzającym ścieki do kanalizacji zbiorczej. W razie braku w/w przepływomierza lub jego wadliwego działania rozliczenie następuje wg. poniższych zasad :
1. Ilość dostarczonych ścieków ustala się na podstawie wskazań wodomierza odczytywanych jeden raz w miesiącu.
2. w razie braku wodomierza, w ilości ustalonej wg. norm zużycia.
3. w razie niesprawności wodomierza powstałych samoczynnie, ilość pobranej wody ustala się w ilości równej średniemu zużyciu w ciągu trzech poprzednich miesiącach lub wg norm zużycia.
4. w razie stwierdzenia zerwania plomby na wodomierzu, jego uszkodzenia(mechanicznego, zamarznięcia, itp.) lub zaboru zawinionego przez dostawcę, ilość pobranej wody ustala się w ilości, która mogłaby przepłynąć pełnym przekrojem rury wodociągowej w okresie od ostatniego odczytu wodomierza.
§ 13
1. Wysokość opłaty za wodę i ścieki ustala przedsiębiorstwo wodociągowo – kanalizacyjne na poziomie nie niższym niż stawki określone w umowie z dnia 30 grudnia 2004 roku, zawartej z gminą na świadczenie usług eksploatacyjnych wodociągu i oczyszczalni ścieków. Ustalone przez przedsiębiorstwo taryfy wymagają zatwierdzenia przez Radę Gminy.
2. Zmiana wysokości opłat za wodę i ścieki nie wymaga zachowania formy pisemnej i następuje bez wypowiedzenia warunków umowy.
§ 14
1. Odbiorca dokonuje opat za wodę w terminach określonych w fakturze nie krótszym niż 14 dni od jej otrzymania na rachunek bankowy dostawcy określony w fakturze.
2. Zgłoszenie przez odbiorcę zastrzeżeń co do wysokości faktury nie wstrzymuje jej opłaty.
3. Dostawca dokonuje opłat za ścieki w terminach określonych w fakturze nie krótszych niż 14 dni od jej otrzymania na rachunek odbiorcy określony w fakturze.
§ 15
1. W przypadku zmiany właściciela (użytkownika) nieruchomości odbiorca usług zobowiązany jest do natychmiastowego powiadomienia o tym fakcie przedsiębiorstwa.
2. W przypadku naruszenia przez odbiorcę postanowień niniejszego Regulaminu przedsiębiorstwo może rozwiązać umowę o dostarczanie wody i odprowadzania ścieków z zachowaniem dwumiesięcznego okresu wypowiedzenia.
3. Nieopłacenie dwóch kolejnych rachunków w terminie określonym w rachunku uprawnia przedsiębiorstwo wodociągowo – kanalizacyjne do rozwiązania umowy bez zachowania okresu wypowiedzenia. Zastępczy punkt poboru wody (hydrant) znajduje się w Rutce Tartak na ul. Wojska Polskiego przy cmentarzu.
4. Po rozwiązaniu umowy przedsiębiorstwo wodociągowo – kanalizacyjne dokonuje zamknięcia przyłącza wodociągowego oraz zdemontowania wodomierza głównego. Koszt ponownego uruchomienia dostawy wody obciąża odbiorcę. Odbiorca pokrywa szacunkowy koszt ponownego uruchomienia przed jego dokonaniem.
5. Przedsiębiorstwo wodociągowo – kanalizacyjne może zamknąć przyłącze kanalizacyjne jeżeli :
a) Przyłącze kanalizacyjne zostało wykonane niezgodnie z przepisami prawa,
b) Dostawca ścieków nie uiścił opłat za dwa okresy obrachunkowe następujące po dniu otrzymania w sprawie uregulowania zaległej opłaty,
c) Jakość wprowadzanych ścieków nie spełnia wymogów określonych w przepisach prawa lub stwierdzono celowe pominięcie lub uszkodzenie urządzenia pomiarowego.
§ 16
1. Realizację budowy przyłączy do sieci oraz studni wodomierzowej, pomieszczenia przewidzianego do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenia nieruchomości do sieci.
2. Koszt nabycia, zainstalowania i utrzymania wodomierza głównego pokrywa przedsiębiorstwo wodociągowo – kanalizacyjne, a urządzenia pomiarowego odbiorca usług.
§ 17
Przyłączenia do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej następuje na podstawie umowy o przyłączenie i po spełnieniu technicznych warunków przyłączenia, określonych przez przedsiębiorstwo wodociągowo – kanalizacyjne, zwanych dalej warunkami przyłączenia.
§ 18
1. Z wnioskiem o przyłączenie do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej może występować osoba, posiadająca tytuł prawny do korzystania z nieruchomości, która ma być przyłączona do sieci.
2. Osoba, o której mowa w ust. 1, składa w przedsiębiorstwie wodociągowo – kanalizacyjnym wniosek o określenie warunków przyłączenia.
3. Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1 i 2, ustala przedsiębiorstwo wodociągowo – kanalizacyjne.
§ 19
1. Przedsiębiorstwo wodociągowo – kanalizacyjne określa warunki przyłączenia i przekazuje wnioskodawcy wraz z projektem umowy o przyłączenie, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia złożenia wniosku.
Rozdział VI
Możliwości dostępu do usług wodociągowo – kanalizacyjnych
§ 20
Potencjalni odbiorcy usług wodociągowo – kanalizacyjnych mogą uzyskać informacje dotyczące tych usług:
1. w urzędzie gminy
2. w przedsiębiorstwie wodociągowo – kanalizacyjnym.
Rozdział VII
Sposób dokonywania odbioru przez przedsiębiorstwo wodociągowo – kanalizacyjne wykonanego przyłącza
§ 21
1. Po zgłoszeniu gotowości do odbioru przez przedstawiciela Odbiorcy, Przedsiębiorstwo uzgadnia jego termin, na nie dłużej niż trzy dni po dacie zgłoszenia.
2. Zgłoszenie odbioru technicznego przyłącza powinno zawierać co najmniej :
a) dane identyfikacyjne inwestora i adres przyłącza,
b) termin odbioru proponowany przez Wykonawcę,
c) inne warunki odbioru, np.: zamknięcie sieci eksploatowanej.
3. Protokół odbioru technicznego przyłącza powinien zawierać co najmniej :
a) dane techniczne charakteryzujące przedmiot odbioru, (średnica, materiał, długość, elementy uzbrojenia),
b) rodzaj odprowadzanych ścieków, dla przyłącza kanalizacyjnego,
c) skład i podpisy członków komisji dokonującej odbioru,
d) uwagi dotyczące różnic pomiędzy projektem a realizacją przyłącza,
e) wyniki prób i odbiorów.
Rozdział VIII
Sposób postępowania w przypadku niedotrzymywania ciągłości usług i odpowiednich parametrów dostarczanej wody i odprowadzanych ścieków, a w szczególności sposoby załatwiania reklamacji i wymiany informacji
§ 22
1. Przedsiębiorstwo wodociągowo – kanalizacyjne zobowiązane jest do udzielania odbiorcom usług informacji dotyczących występujących zakłóceń zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków oraz awarii urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych :
a) Z powodu awarii na sieci nie ma możliwości prowadzenia zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania ścieków,
b) Dalsze funkcjonowanie sieci stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia, zdrowia i środowiska.
2. O wstrzymaniu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, o którym mowa w ust. 1 przedsiębiorstwo niezwłocznie informuje odbiorców, w sposób zwyczajowo przyjęty.
3. Dostawca nie ponosi odpowiedzialności za przerwy w dostawie spowodowane :
a) brakiem wody na ujęciu,
b) zanieczyszczeniem wody na ujęciu w sposób niebezpieczny dla zdrowia,
c) potrzebą zwiększenia dostawy wody do hydrantów pożarowych,
d) koniecznością przeprowadzenia niezbędnych napraw sieci i urządzeń zaopatrzenia w wodę,
e) uszkodzenia instalacji odbiorcy grożące niebezpieczeństwem.
4. W razie wystąpienia przyczyn wymienionych w ust. 3 dostawca niezwłocznie powiadomi odbiorcę w sposób zwyczajowo przyjęty o czasie trwania przerwy w dopływie wody.
5. Dostawca zobowiązany jest do utrzymania właściwego stanu technicznego należących do niego instalacji.
6. Dostawca zobowiązany jest do nie dokonywania zmian stanu instalacji należących do odbiorcy.
§ 23
Dostawca usług bez zbędnej zwłoki udzieli odbiorcy odpowiedzi na pisemną reklamację dotyczącą świadczonych usług nie później, niż w ciągu 14 dni, a w sprawach wymagających zebrania dowodów, informacji lub wyjaśnień w ciągu 30 dni.
§ 24
1. W terminie 7 dni od daty doręczenia faktury, odbiorca usług może złożyć w siedzibie dostawcy usług pisemną reklamację dotyczącą prawidłowości naliczonych opłat.
2. Wniesienie reklamacji nie zwalnia odbiorcy usług z obowiązku terminowego regulowania należności.
§ 25
Zgodnie z ustawą z dnia 22 kwietnia 2005 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Z 16 maja 2005 roku Nr 85, poz. 729) zabrania się wprowadzania do urządzeń kanalizacyjnych :
1. odpadów stałych, które mogą powodować zmniejszenie przepustowości przewodów kanalizacyjnych, a w szczególności żwiru, piasku, popiołu szkła, wytłoczyn, drożdży, szczeciny, tekstyliów, włókien, nawet jeżeli znajdują się one w stanie rozdrobnionym,
2. odpadów płynnych niemieszających się z wodą, a w szczególności sztucznych żywic, lakierów, mas bitumicznych. Smół i ich emisji, mieszanin cementowych,
3. substancji palnych i wybuchowych których punkt zapłonu znajduje się w temperaturze niższej niż 850C, a w szczególności benzyn, nafty, oleju opałowego, karbidu, trójntrotolenu,
4. substancji żrących i toksycznych, a w szczególności mocnych kwasów i zasad, farmaliny, siarczków, cyjanków oraz roztworów amoniaku, siarkowodoru i cyjanowodoru,
5. odpadów i ścieków z hodowli zwierząt, a w szczególności gnojówki, gnojowicy, obornika, ścieków z kiszonek,
6. ścieków odpadowych i wód drenażowych.
§ 26
Przedsiębiorstwo zobowiązane jest do zawiadomienia odbiorców usług o planowanych zmianach warunków technicznych zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków z wyprzedzeniem umożliwiającym dostosowanie instalacji do nowych warunków, nie krótszym niż 12 miesięcy.
Rozdział IX
Warunki dostarczania wody na cele przeciwpożarowe
§ 27
1. Woda do celów przeciwpożarowych może być czerpana z zainstalowanych na sieci hydrantów.
2. Zabrania się czerpania wody z hydrantów do celów innych niż przeciwpożarowe bez zgody przedsiębiorstwa wodociągowo – kanalizacyjnego.
Rozdział X
Przepisy końcowe
§ 28
W sprawach nieuregulowanych niniejszym Regulaminem mają zastosowanie przepisy Ustawy z dnia 22 kwietnia 2005r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U nr 85 poz. 729) wraz z przepisami wykonawczymi do w/w Ustawy, oraz przepisy Kodeksu Cywilnego.
Metryka strony