Uchwała Nr XXV/148/06

                                                                                    Uchwała nr XXV/148/06

                                                                                   Rady Gminy Rtka-Tartak

                                                                                     dnia 6 lutego 2006 roku

  w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2006.

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. Nr 142, poz 1591, z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz 558, Nr 113, poz. 984, Nr 214, poz.1806, z 2003 r. Nr 80, poz. 717, Nr 162 poz. 1568 z 2004 r. Nr 102, poz. 1055, Nr 116, poz. 1203 z 2005 r. Nr 172 poz. 1441, Nr 175 poz.1457) oraz art. 41 ust.1, 2 i art.182 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1231, z 2002 r. Nr 167, poz.1372, z 2003 r.    Nr 80, poz. 719, Nr 122, poz. 1143, z 2004 r. Nr 29, poz. 257; Nr 99, poz. 1001; Nr 152,   poz. 1597; Nr 273 poz. 2703; Dz.U. z 2005r. Nr 23 poz. 186, Nr 132 poz. 1110, Nr 155     poz. 1298, Nr 179 poz. 1485) uchwala się, co następuje:

§ 1. Uchwala się Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2006, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia

 Przewodniczący Rady

Andzrzej Anuszkiewicz

         Załącznik

      do Uchwały Nr XXV/148/06

       Rady Gminy Rutka-Tartak

                                                                                                                                                                                                                 z dnia 6 lutego 2006r.

 PROGRAM

PROFILAKTYKI  I  ROZWIĄZYWANIA

PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

NA ROK 2006

 

rozdział I

Wprowadzenie

Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zwany dalej Gminnym Programem jest częścią strategii integracji i polityki społecznej oraz podstawowym dokumentem określającym zakres i formę realizacji działań profilaktycznych i naprawczych zmierzających do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych. Program na 2006 rok jest kontynuacją zadań realizowanych w latach ubiegłych, postawą prawną do opracowania Gminnego Programu jest ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi,w której zawarte są zadania administracji państwowej stanowiące kierunek działania samorządu terytorialnego.

Prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracji społecznej osób uzależnionych od alkoholu należy do zadań własnych gmin (art. 41 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi). W szczególności zadania te obejmują:

1.      zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu.

2.      udzielenie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie.

3.      prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiazywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych.

4.      wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych.

5.      podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art. 131 i 15 ustawy oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego.

6.      wspieranie zatrudnienia socjalnego poprzez organizowanie i finansowanie centrów integracji społecznej.

rozdział II

Zadanie nr I

Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu .

1.      Współudział w finansowaniu działań terapeutycznych prowadzonych przez Poradnię Odwykową w Suwałkach i Stowarzyszenia zajmujące się leczeniem osób uzależnionych, do których kierowani są lub sami się zgłaszają mieszkańcy naszej gminy.

2.      Opłacanie kosztów opinii biegłych (psychiatry i psychologa) w przedmiocie uzależnienia od alkoholu.

3.      Organizacja i udział w szkoleniach z zakresu uzależnień.

4.      Opłacanie kosztów sądowych za osoby uzależnione, wnioskowanych przez GKRPA na leczenie odwykowe.

5.      Zakup i dystrybucja materiałów informacyjno-edukacyjno-dydaktycznych dotyczących istoty uzależnień.

6.      Zwrot kosztów przejazdów związanych z uczestnictwem w terapii osób uzależnionych i współuzależnionych od alkoholu, prowadzonej w ośrodku poza miejscem zamieszkania (dotyczy osób w trudnej sytuacji finansowej).

7.      Funkcjonowanie Punktu Konsultacyjnego dla osób z problemami alkoholowymi oraz członków ich rodzin.

Zadanie II

Udzielanie pomocy psychospołecznej i prawnej rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie.

1.      Współpraca z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Suwałkach w zakresie pomocy osobom z rodzin, w których występują problemy alkoholowe.

2.      Współpraca z Komisariatem Policji w Rutce-Tartak w celu zwiększenia skuteczności interwencji wobec przemocy w rodzinie i innych zaburzeń funkcjonowania rodziny spowodowanych przez nadmierne nadużywanie napojów alkoholowych .

3.      Organizowanie i udział w  szkoleniach w zakresie rozpoznawania i przeciwdziałania zjawisku przemocy, nadużywania alkoholu i narkotyków w rodzinie dla następujących osób:

a) nauczycieli,

b) funkcjonariuszy policji,

c) pracowników GOPS,

d) członków GKRPA.

4.      Objęcie członków rodzin z problemem alkoholowym bezpłatną pomocą terapeutyczną i psychologiczno-prawną.

Zadanie III

Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej, edukacyjnej oraz szkoleniowej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych.

1.      Wspieranie i finansowanie Szkolnych Programów Profilaktyki poprzez zakup sprzętu multimedialnego, broszur, ulotek, czasopism i publikacji z zakresu profilaktyki i uzależnień.

2.      Podejmowanie działań w celu zorganizowania pozalekcyjnych zajęć, w tym sportowych, doposażenie w sprzęt sportowo-rekreacyjny.

3.      Ograniczenie możliwości zakupu i spożywania napojów alkoholowych przez niepełnoletnich poprzez monitoring i kontrole punktów sprzedaży napojów alkoholowych.

4.      Organizowanie i prowadzenie na terenie szkół programów profilaktycznych o tematyce szkodliwości spożywania napojów alkoholowych i narkotyków.

5.      Współpraca ze Świetlicą Gminną, poprzez organizację zajęć dla młodzieży z rodzin patologicznych.

Zadanie IV

Wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych

1.      Wspieranie organizacji pozarządowych zaangażowanych w działalność na rzecz społeczności lokalnej.

2.      Wspomaganie i finansowanie działalności stowarzyszeń i osób fizycznych zajmujących się wychowaniem młodzieży z rodzin „zagrożonych”.

3.      Finansowanie zakupu materiałów, produktów i usług oraz sprzętu niezbędnego do realizacji Gminnego Programu i działania Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Zadanie V

Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art. 131 i  art. 15 ustawy oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego.

1.      Cofanie zezwolenia na handel napojami alkoholowymi w przypadku stwierdzenia sprzedaży napojów alkoholowych osobom nietrzeźwym i nieletnim, a także na kredyt lub pod zastaw.

2.      W przypadku złamania zakazu promocji i reklamy napojów alkoholowych, podejmowanie interwencji i występowanie przed sądem jako oskarżyciel publiczny z pominięciem prokuratora.

3.      Opiniowanie wniosków przedsiębiorców ubiegających się o zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych pod względem zgodności lokalizacji punktu sprzedaży z uchwałą rady gminy dotyczącą:

a)      liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu ( z wyjątkiem piwa, przeznaczonych do spożycia w miejscu jak i poza miejscem sprzedaży),

b)      zasad usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.

Zadanie VI

Wspieranie zatrudnienia socjalnego poprzez organizowanie i finansowanie centrów integracji społecznej.

1.      Rozpoznanie sytuacji osób pozostających bez pracy (uzależnionych od alkoholu i narkotyków, chorych psychicznie, zwalnianych z zakładów karnych), którzy ze względu na swoją sytację życiową nie są w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych i znajdują się w sytuacji powodującej ubóstwo oraz ograniczającej uczestnictwo w życiu zawodowym, społecznym i rodzinnym.

2.      Przedstawienie zebranych danych Wójtowi Gminy w celu rozpatrzenia możliwości utworzenia Gminnego Centrum Integracji Społecznej na terenie naszej gminy lub sąsiedniej przy współpracy innych samorządów.

rozdział III

Realizacja programu

Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, realizowany będzie przez Gminny Ośrodek  Pomocy  Społecznej w Rutce-Tartak.

rozdział IV

Zasady wynagrodzenia członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Członkom Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przysługuje wynagrodzenie brutto w wysokości 41,50złotych ( słownie złotych: czterdzieści jeden złotych pięćdziesiąt groszy) za udział w kontroli punktów sprzedaży napojów alkoholowych lub posiedzeniu komisji.

rozdział V

Postanowienia końcowe

Środki zabezpieczające realizację w/w przedsięwzięć będą pochodziły z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy Rutka-Tartak

Wytwarzający/odpowiadający: Alicja Brzozowska

Wprowadzający: Alicja Brzozowska

Data wprowadzenia: 2006-05-29

Data modyfikacji: 2006-05-29

Opublikował: Alicja Brzozowska

Data publikacji: 2006-05-29